Belgia: Biskupi proponują diakonat kobiet i ograniczenia w celibacie
Według belgijskiego katolickiego serwisu informacyjnego Kerknet, Konferencja Episkopatu Belgii wysłała list do wszystkich diecezji, proponując między innymi otwarcie na diakonat kobiet i położenie kresu obowiązkowemu celibatowi księży.
Redakcja portalu zauważa, że list pojawił się w okresie podsumowywującym Synod Biskupów na temat synodalności. Spekuluje się, że ruch belgijskich biskupów ma być początkiem dyskusji na temat zwiększenia roli kobiet w Kościele oraz celibatu, której finał przypadnie na październikowe podsumowanie synodu.
Diakonat kobiet
Autorzy listu zawarli w swoim piśmie trzy podstawowe wnioski, z których pierwszy brzmi: "synodalny Kościół misyjny wymaga otwartego dialogu z otaczającym nas światem”. Kościół, jak twierdzą belgijscy biskupi, nie może ograniczać się "do jednokierunkowej drogi”, jeśli chodzi o dzielenie się Ewangelią ze światem.
W drugim punkcie biskupi zwracają się do Synodu Biskupów, aby "określił tradycję naszego Kościoła jako dynamiczną i stale rozwijającą się”. Proszą także o zachętę w dążeniu do "konkretnej formy decentralizacji” niektórych tematów dyskusji w Kościele, "umożliwiając nam współpracę w jedności z bardziej uzasadnioną różnorodnością”.
Biskupi proponują pozostawienie decyzji w sprawie kobiet-diakonów poszczególnym diecezjom lub konferencjom biskupów krajowych lub kontynentalnych. Prosząc o "zielone światło dla podjęcia określonych kroków przez konferencję biskupów lub spotkania biskupów kontynentalnych”, Belgowie stwierdzili, że w ten sposób "przekazywanie kobietom coraz większej odpowiedzialności duszpasterskiej i wyświęcanie kobiet do diakonatu nie musi być powszechne i obowiązkowe, ale nie powinno też być zabronione".
Kwestia celibatu
Autorzy listu odnieśli się także do debaty na temat celibatu księży, stwierdzając, że od dłuższego czasu pojawiają się "poważne pytania dotyczące obowiązku celibatu w przypadku owdowiałych księży i diakonów”. W związku z tym stwierdzili, że istnieje potrzeba "odkrycia na nowo symboliczno-sakramentalnej natury posługi wyświęconej".
Biskupi stwierdzili, że związek między święceniami kapłańskimi a absolutną władzą w podejmowaniu decyzji wymaga nowego wyjaśnienia i poprosili, aby zarówno księża, jak i diakoni, włączali w proces decyzyjny więcej osób świeckich, pracując "w ramach zespołów, w których świeccy również mają swoje miejsce i zadanie”.
Jeśli chodzi o budzącą kontrowersje debatę na temat wyświęcania viri probati, czyli żonatych "wypróbowanych" mężczyzn, do kapłaństwa – jednej z głównych propozycji Synodu Amazońskiego w 2019 r., wobec której papież Franciszek zdecydował się nie podejmować działań – biskupi również wypowiedzieli się, sygnalizując otwartość.
"Święcenia kapłańskie viri probati nie powinny być powszechnie obowiązkowe ani zabronione” – stwierdzili biskupi w swoim piśmie.